2017. december 2., szombat
pszichiáter, pszichoterapeuta
olimpiai bajnok úszó
Risztov Éva úgy lett ötvennyolcszoros(!) magyar bajnok, Európa-csúcstartó, majd olimpiai bajnok úszó, hogy az alkati adottságai erre tulajdonképpen nem predesztinálták. Ötéves korától küzdött azért, hogy választott sportágában feljusson a csúcsra, de pályafutása dimbes-dombos volt, több komoly mélyponttal. Valahonnan azonban újra meg újra erőt merített, és mindig felállt. Ez a szívósság, ez a kitartás, ez az imponáló küzdeni tudás mások szemében is még jobban megemelte teljesítménye értékét, és amikor végül a nyakába akasztották az olimpiai aranyat, sok honfitársa sírt a meghatottságtól a képernyők előtt. Risztov Éva tudja, mi a titka annak, hogy ne maradjunk a padlón, ha már egyszer odakerültünk – és ezt december 2-án el is meséli nekünk.
római katolikus pap, mentálhigiénés szakember
Pál Feri római katolikus pap, lelki ember, ezért sokan nem is sejtik róla, hogy mennyire teljesítmény- és eredményorientált. Egykori országos bajnok magasugróként megőrzött valamit sportolói mentalitásából, és nagyon nem mindegy neki, hogy amit tesz, azt milyen minőségben és hatásfokkal teszi, hány embert ér el vele, és nekik valódi értéket, segítséget tud-e nyújtani. Világéletében intenzíven foglalkoztatta a teljesítmény témája, de talán most először fog kifejezetten erről beszélni. Teljesítmény vagy siker? Melyikre törekszünk valójában, melyiknek mik a sajátosságai, és melyiktől kapjuk meg azt, amire igazán vágyunk? Mi van akkor, ha nagy teljesítményt produkálunk, valami miatt mégsem jön a siker? És ha a siker teljesítmény nélkül hullik az ölünkbe? Boldoggá tesz-e a teljesítmény, ha pedig nem, akkor érdemes-e mégis törekednünk rá?
újságíró, haditudósító
Korunk egyik nagy témája a félelem, és még csak háború sem kell ahhoz, hogy éppen ez tántorítson el a céljainktól, az elveinktől, az értékeinktől - és akadályozza meg, hogy elérjük azt a teljesítményt, amire egyébként képesek volnánk. A félelem – sokszor alattomosan – elkezdi átvenni az irányítást az életünkben, és olyan döntésekre sarkall, amelyek egyáltalán nem vallanak ránk. A félelem felszínre hozhatja a legjobb, de a legrosszabb oldalunkat is. Vajon mitől függ, hogy melyiket? Hogyan alakul ki bennünk a félelem érzése, milyen fiziológiai folyamatok játszódnak le ilyenkor a szerveztünkben, amelyek befolyásolják, hogy végül miként viselkedünk, milyen döntéseket hozunk, és hogyan érezzük magunkat a bőrünkben? Hogyan lehet a félelmet hajtóerővé alakítani, hogy ne akadályozza, hanem éppenséggel segítse a céljaink megvalósítását? Hesna ezekre a kérdésekre keresi a választ előadásában.
pszichológus, matematikus, egyetemi tanár
Nincs általános jó tanács, amelynek megfogadásával mindig, biztosan a legjobbat hozhatjuk ki magunkból. Ez ugyanis nagyban függ attól, hogy milyen területen működünk. Az olyan területeken például, ahol aránylag kicsik a hozzáértő emberek közötti különbségek – mint például a rövidtávfutásban –, egészen másfajta hozzáállás bizonyul hatékonynak, mint az olyan területeken, ahol a különbségek nagyok – ilyen például a hosszútávfutás. Persze van néhány hasznos általános alapelv, de tudni kell azt is, hogy ami az egyik területen jól működik, az a másikon kifejezetten sikertelenséghez vezethet. Hogyan dönthetjük el, hogy a mi céljaink, a mi csúcsteljesítményünk eléréséhez milyen stratégiára lesz szükség? Dr. Mérő László előadásából kiderül.
ferences rendi szerzetes
Ha valaki a kemény munkájának, komoly idő- és energia-befektetésének köszönhetően megnyer egy sportversenyt, vagy sikereket ér el az üzleti életben, esetleg szép eredményeket mutat fel valamilyen tudományos vagy kreatív területen, az mindenképpen tiszteletre és elismerésre méltó – de nem biztos, hogy hosszabb távon boldoggá is teszi az illetőt. Ezt jól tudjuk számos olyan élsportoló, üzletember és alkotó személyiség életútjából, beszámolójából, akik csak sikeresek lettek, de elégedettek nem.
Napjainkban viszonylag keveset beszélünk arról a fajta teljesítményről, amelynek nem az az elsődleges célja, hogy saját magunknak szerezzünk dicsőséget vagy pénzt, hanem az, hogy másokért tegyünk valami jót. Talán elfelejtettük, hogy az ilyen teljesítmény sokkal több és hosszabb távú elégedettséggel jár együtt – miközben másokért fáradozunk, mintegy „mellékesen” elkezdjük értelmesnek, örömtelinek és teljesnek érezni az életünket. Böjte Csaba előadásában azt mutatja meg nekünk, hogy másképpen is gondolhatunk a teljesítmény fogalmára, másféle célokat is kitűzhetünk, ha azt szeretnénk, hogy az energia-befektetésünkből, a hitünkből, a kreativitásunkból szülessen valami, amire igazán büszkék lehetünk.
minden idők legjobb női sakkozója
Hogyan tartsuk fenn a motivációnkat, ha egy olyan területen küzdünk, ahol a teljesítmény, a siker extrém elköteleződést, időráfordítást és nagyon sok lemondást követel? Ha kinevetnek, vagy éppen lebecsülnek, csak azért, mert nők vagy fiatalok vagyunk, vagy mert olyasmit célzunk meg, ami előttünk még senkinek se sikerült? Miként tarthatjuk magunkban a lelket azokban az időszakokban, amikor hirtelen nagyon elfáradunk, besokallunk, elegünk lesz?
Minden idők legjobb női sakkozójával *Veiszer Alinda Pulitzer-díjas újságíró* beszélget lenyűgöző pályafutásának kulisszatitkairól.
pszichológus, egyetemi tanár
Bagdy Emőke előadásában a teljesítmény és a siker különböző feltételeit és ezek összefüggéseit vizsgálja meg.
Milyen arányban van szükség kimagasló képességekre, illetve tanulásra, gyakorlásra? Hogyan fejleszthetjük ki magunkban a motivációt, és miként építhetjük azt újra? Hogyan acélozhatjuk meg az akaraterőnket, erősíthetjük meg magunkban az önkontrollt, a fegyelmet? Hogyan fokozhatjuk a teljesítményt mentális edzés segítségével? Miként választhatjuk ki, és köteleződhetünk el életünk távlati célja mellett? (Ez ugyanis hatalmas energiákat mozgósít, ez adja majd fő hajtóerőnket.) Mi „éri meg” „bármi áron”? Felhőtlen siker-e a győzelem? Mit tekinthetünk igazi eredményességnek, sikernek?
énekesnő
A fa annál magasabbra nyújtózik az ágaival az ég felé, minél mélyebben kapaszkodik a gyökereivel a földbe. Mélység és magasság elválaszthatatlanok Palya Beánál is, mint oly sok alkotó embernél, hiába próbálta elkerülni az "alkotáshoz szenvedni kell" kliséjét. De a pokoljárást újra lehet keretezni: minden fájdalom hoz valami új minőséget, mint ahogyan a trágyázott talajon gyönyörű virág sarjad. Az éneklés és a dalszerzés Bea számára folyamatos átjárás fent és lent közt, az ő csúcsteljesítményében mindig ott van lénye ingoványos aljának emléke. Minél kevésbé rejtegeti a szégyen leple mögé e törékeny oldalát, minél kevésbé köti mások véleménye, "jaj, mi lesz, ha meglátják" - annál szebb és igazabb dalokat ír. Erre a folyamatra a hosszú évek alatt kialakította a magam mesterségbeli fogásait, ezekről fog mesélni az előadásában.
A rendezvényen a helyek elfoglalása érkezési sorrendben történik. A beengedést 8:30-kor kezdjük a terembe, ekkor a jegyed bemutatása után egy karszalagot adunk, amellyel napközben bármikor ki tudsz jönni, illetve vissza tudsz menni a terembe. Arra kérünk, hogy a nap folyamán a reggel elfoglalt helyedet használd.
Az összes jegy elkelt, a rendezvény teltházas!
Várólistára jelentkezésEbben a kérdésben az alábbi oldalon nyújtunk segítséget: helyszín információ
A beengedést 8:30-kor kezdjük meg.
Mivel a rendezvény érkezési sorrendes, a megvásárolt jeggyel bárhol helyet foglalhatsz a teremben, de technikai okokból arra kérünk, hogy a nap folyamán a rendezvény kezdetekor elfoglalt helyedet használd.
A megvásárolt jegyedet mindenképpen hozd magaddal nyomtatott formában, de bemutathatod egy okos eszköz kijelzőjén is. Fontos, hogy a jegyek alsó részén található QR-kód jól kivehető állapotban legyen nálad.
A jegyedet bármikor letöltheted újra, ha belépsz az oldalunkra, a felhasználói fiókodba. Akkor sem kell aggódnod, ha otthon felejtetted, a regisztrációs pultnál ellenőrizni tudjuk a megrendeléseid között. Fontos információ, hogy minden jegy csak egyszer olvasható le, így gondoskodj arról, hogy a jegyedet senki ne másolhassa le.
Beengedéskor a jegyedet leolvassuk, és adunk egy karszalagot, amellyel a nap folyamán szabadon ki és be tudsz lépni a terembe.
Igen. A Lurdy Rendezvényközponttal azonos szinten találhatók a Lurdy-ház éttermei, így könnyedén találhatsz az igényeidnek megfelelő étkezési lehetőséget pár lépésnyire az előadások helyszínétől.
Igen. Emellett pszichológiai kiadványok széles választékát böngészheted át könyves standunkon az előadások közötti szünetekben, és lehetőséged lesz ezeket kedvezményes áron meg is vásárolni.
Természetesen. Szerzőink az előadásuk után a könyves standnál várnak, ahol lesz lehetőséged dedikáltatni a megvásárolt könyveket.
A rendezvényre csak teljes napra szóló jegyet lehet váltani, de természetesen van lehetőség később érkezni, előbb távozni, ahogy a napi programod szempontjából kényelmes.
Ügyfélszolgálatunk munkanapokon 9 és 17 óra között várja a hívásodat a 20/807-3474-es és az 1/792-2144-es telefonszámokon. Emellett kérdéseidet felteheted az info@nyitottakademia.hu e-mail címen is.
"Én nem is erre vágytam!"
A teljesítmény és a siker általában pozitív értékek a kultúránkban, és ez jól is van így. Alkotni, kiemelkedni, olyasmit letenni az asztalra, ami tényleg számít: felemelő érzés. Másrészt, a pszichoterapeuta rendelőjében kiderül: sok ember él át csalódást és szomorúságot azzal kapcsolatban, hogy túlságosan sokat „feccölt“ valamibe, feleslegesen. Felverekedte magát a létrán, amiről utóbb kiderült: nem a jó falhoz lett támasztva. Vajon milyen tévedések vezetnek el egy ilyen helyzethez, és mi a teendő ilyenkor?
Bővebb információ az előadóról…